IMPORTANT

ÎN ATENȚIA PĂRINȚILOR, ELEVILOR ȘI A PROFESORILOR

IMPORTANT!

Ministerul Educației – România  ·

Pentru a sprijini școlile în gestionarea cazurilor de violență din școli și pentru menținerea unui mediu sigur, vă amintim că am creat un pachet de infografice pentru aplicarea „Procedurii privind managementul cazurilor de violență asupra antepreșcolarilor/preșcolarilor/elevilor și a personalului unității de învățământ, precum și al altor situații corelate în mediul școlar și a suspiciunii de violență asupra copiilor în afara mediului școlar”, aprobată în septembrie 2023. Deciziile corecte luate la momentul potrivit pot face diferența dintre siguranță și risc, de aceea cunoașterea tuturor procedurilor este esențială. Pachetul de infografice poate fi descărcat de aici:

📲edu.ro/management_cazuri_violenta

În aplicarea prevederilor acestei proceduri, personalul școlii trebuie să dea atenție specială următoarelor aspecte:

👉 dacă e martorul unei fapte de violență, personalul școlii are obligația să elimine riscurile și să le redea elevilor sentimentul de siguranță fizică și emoțională;

👉 în cazul faptelor de violență gravă care constituie infracțiuni, directorul este obligat să sesizeze poliția;

👉 în cazul faptelor de violență gravă asupra minorilor (săvârșite de preșcolari/elevi/ personalul școlii) directorul școlii este obligat să sesizeze 119 (DGASP);

👉 personalul școlii este obligat să comunice cu părinții/reprezentanții legali despre situația de violență/corelată în absența antepreșcolarului/preșcolarului/elevului, în prezența consilierului și/sau mediatorului școlar, într-un spațiu care asigură confidențialitatea celor implicați;

👉 personalul școlii stabilește și aplică măsuri de sprijin pentru victime și autori, precum și sancțiuni pentru autori.

În cazurile de violență a elevilor asupra personalului din școală, dacă există suspiciunea unei infracțiuni, directorul unității de învățământ sesizează Poliția (112).